top of page
km.jpg

Daniel Leżoń (IMSPACE)

Propozycja zabaw/narzędzi/zadań kształtujących empatię, percepcję i świadomość psychofizyczną:

​

​

                 NarzÄ™dzie 1:

 

 

TRZY ODDECHY WOLNIEJSZE NIÅ» ZWYKLE

​

To zadanie można stosować w dowolnym momencie, w którym chcemy zwiÄ™kszyć                                koncentracjÄ™   i samokontrolÄ™ swojÄ… i uczniów. Ważne, aby każdy z uczniów mógÅ‚ wykonać je                        po swojemu, w swoim rytmie.

​

Polecenie 1: Weź trzy oddechy wolniejsze niż zwykle.

​

Pytania: Co teraz czujesz? Czy coś zmieniło się w twoim samopoczuciu?

 

Oddech to uczucia - zmieniając oddech zmieniamy uczucia. To proste narzędzie powoduje uspokojenie, redukcję stresu, wzrost samodyscypliny, samokontroli,koncentracji. Nie należy wymagać jednak, aby zadziałało na każdego uczestnika tak samo.

 

Polecenie “weź trzy gÅ‚Ä™bokie oddechy” może spowodować frustracjÄ™. WiÄ™kszość ludzi nie bÄ™dzie  wstanie na poczÄ…tku wziąć gÅ‚Ä™bokiego oddechu ale na pewno może wziąć oddech wolniej niż zwykle. StÄ…d ważne jest sformuÅ‚owanie polecenia “Weź trzy oddechy wolniejsze niż zwykle”.

​

Nie trzeba dokonywać korekty - należy podzielić siÄ™ narzÄ™dziem, samemu go użyć i pozwolić innym na wykorzystanie go lub nie. JednoczeÅ›nie, obecność osoby, która weźmie wolniejsze oddechy i tak bÄ™dzie miaÅ‚a wpÅ‚yw na resztÄ™ grupy.
 

Warto zapytać uczestnika po wykonaniu trzech oddechów jak siÄ™ czuje, czy coÅ› zmieniÅ‚o siÄ™ w jego samopoczuciu. Należy przyjąć odpowiedź. W sytuacji, kiedy ktoÅ› nie może siÄ™ wysÅ‚owić można zwrócić uwagÄ™ na jego ruch, zachowanie. Odpowiedź nie musi zostać wysÅ‚owiona. Ważne jest natomiast samo pytanie i próba odpowiedzi.

 

Polecenie 2: Weź trzy oddechy wolniejsze niż zwykle kierując oddech pod mostek. Tak jak to teraz rozumiesz.

 

Polecenie to ma pogłębić stan wywołany pierwszym narzędziem a jednocześnie skierować wyobraźnię i percepcję na głębsze odczuwanie siebie.

​

​

                NarzÄ™dzie 2:

 

 

PYTANIA

​

Zadawanie pytaÅ„ ma na celu nakierowanie uwagi uczniów na oddech, a tym samym wÅ‚asne            zachowanie. Można zadać je w dowolnym momencie lekcji. Poniżej podajÄ™ propozycjÄ™ pytaÅ„                        dotyczÄ…cych oddechu:

​

- Czy oddycha Ci siÄ™ swobodnie?

- Z czym kojarzy Ci siÄ™ Twój oddech?

- Jak chciałbyś teraz oddychać?

- Jak oddychasz zazwyczaj?

- Jak okreÅ›liÅ‚byÅ› swój oddech?

- Co by się zmieniło gdybyś oddychał wolniej?

- Czy sÅ‚yszysz mój oddech?

- Co by siÄ™ zmieniÅ‚o gdybyÅ› oddychaÅ‚ szybciej?           

​

​

                  NarzÄ™dzie 3:

 

 

PRZEMIENIANIE ODDECHU

​

W tym ćwiczeniu uczniowie nie tylko obserwujÄ… swój oddech, ale zaczynajÄ… siÄ™ nim bawić i               sprawdzać różne sposoby oddychania. Nie należy obawiać siÄ™ reakcji uczniów na to zadanie.           Oddech jest kwestiÄ… intymnÄ…, a i budzi wiele emocji. Należy dać uczniom swobodÄ™ w                       sposobie wykonanie tego ćwiczenia.

​

Przekaż caÅ‚Ä… treść zdania stopniowo, wyjaÅ›nij na czym polega. Odpowiedz na ewentualne pytania i doprecyzuj polecenie, jeÅ›li bÄ™dzie taka potrzeba. Zachęć jednak do samodzielnej interpretacji i poproÅ›, by uczniowie wykonali zadanie, tak jak je rozumiejÄ….

​

Polecenie 1: ZmieÅ„ sposób oddychania. Dowolnie.

Pytania: Co czujesz oddychajÄ…c w ten sposób? Co zmieniÅ‚o siÄ™ w tobie fizycznie po zmianie sposobu oddychania? Jakie masz myÅ›li oddychajÄ…c w ten sposób? Czy chcesz oddychać w ten sposób?

  

Polecenie 2: Zamknij oczy. Przypomnij sobie kogoÅ› kogo dobrze znasz (siostrÄ™/brata/przyjaciela).

Pytania: Jak oddycha ta osoba? Nie musisz mieć racji.

Jak ci siÄ™ wydaje? Jak oddycha ta osoba?

​

Polecenie 3: Spróbuj oddychać jak ona/on. Sprawdź, jakby to byÅ‚o, oddychać inaczej. ZmieÅ„ sposób oddychania. Poczuj to, co czujesz.

Komentarz: Jesteś cały czas sobą, tylko oddychasz teraz inaczej.

Pytania: Co czujesz, oddychajÄ…c w ten sposób? Co zmieniÅ‚o siÄ™ w tobie fizycznie po zmianie sposobu oddychania? Jakie masz myÅ›li, oddychajÄ…c w ten sposób? Czy chcesz oddychać w ten sposób?

  

Polecenie 4: Zamknij oczy. Wyobraź sobie bohatera filmu, książki lub bajki. Przypomnij

sobie tego bohatera w konkretnej sytuacji.

Pytania: Co robi bohater, którego wybraÅ‚eÅ›? Jak siÄ™ porusza?Jak może oddychać ta postać? Co podpowiada ci intuicja? Jak może oddychać ta postać, w sytuacji którÄ… sobie wyobrażasz ?

 

Polecenie 5: Spróbuj teraz oddychać tak jak wybrana postać. Sprawdź jakby to byÅ‚o oddychać inaczej. ZmieÅ„ sposób oddychania. Poczuj to co czujesz oddychajÄ…c w ten sposób.

Pytania: Co czujesz oddychajÄ…c w ten sposób? Co zmieniÅ‚o siÄ™ w tobie fizycznie po zmianie sposobu oddychania? Jakie masz myÅ›li oddychajÄ…c w ten sposób? Czy chcesz oddychać w ten sposób?

  

Po ćwiczeniu zaproponuj, by uczestnicy porozmawiali ze sobÄ… o wrażeniach z tego ćwiczenia. Po minucie lub dwóch ponów zadanie. Postać wyobrażonÄ… można zmienić lecz nie trzeba. Można zmienić sytuacjÄ™, w której siÄ™ znajduje lub powtórzyć tÄ™ samÄ… sytuacjÄ™.

​

​

                 NarzÄ™dzie 4.

​

​

ZMIANA POSTRZEGANIA

 

W tym ćwiczeniu warto zmienić uÅ‚ożenie Å‚awek i krzeseÅ‚, np. odsunąć je pod Å›cianÄ™ lub                        rozsypać. Zmiana otoczenia pobudzi wyobraźniÄ™, której bÄ™dziemy używać.

​

Polecenie 1: Zamknij oczy. Czujesz to co czujesz. Dokładnie to co czujesz, nie musisz tego nazywać.

Pytania: Co teraz czujesz? Gdzie w ciele czujesz to co czujesz?

 

Polecenie 2: Weź trzy oddechy wolniejsze niż zwykle

Komentarz: PamiÄ™taj, zawsze czujesz dokÅ‚adnie to co czujesz i nie musisz tego wyjaÅ›niać. BÄ™dÄ™ proponowaÅ‚(a) zmianÄ™ postrzegania krzesÅ‚a na którym siedzisz.  Sprawdź reagujesz fizycznie pod wpÅ‚ywem różnych wyobrażeÅ„.

 

Wyobraź sobie, że siedzisz na :

- kostce lodu

- na przystanku autobusowym rano

- na przystanku autobusowy w nocy

- na kamieniu

- na złotym krześle

- na krześle z wykałaczek

- nad rzekÄ…

- na krawędzi wieżowca

- na gałęzi

- w karczmie

- w barze

 

Nie bój siÄ™ wÅ‚asnej wyobraźni - zmieniaj porÄ™ dnia, temperaturÄ™, porÄ™ roku, paÅ„stwo, przestrzeÅ„, zapach.

Polecenie 3: Otwórz oczy. Opowiedz partnerowi o tym co czuÅ‚eÅ› podczas tego ćwiczenia.

 

Na każde wyobrażenie warto przeznaczyć ok. 20 sekund aby uczestnicy mieli czas na wyobraźnię, pogłębienie doświadczenia i rozpoznanie zmian w ruchu ciała, nie dłużej jednak aby nie pogrążyli się w rozmyślaniach.

​

 

 

 

 

Zmiana postrzegania z otwartymi oczami

 

Teraz również użyjemy wyobraźni, jednak z otwartymi oczyma. Zabawa ta może budzić Å›miech, zawstydzenie, niepewność. To czas, aby uczniowie sami sprawdzili, co czujÄ… i jak reagujÄ…. Każda reakcja jest wÅ‚aÅ›ciwa. Można jÄ… nazwać, jednak bez osÄ…dzania, np.: Adam - teraz krzyczysz, Ola - marszczysz brwi, Kasia - zaczęłaÅ› siÄ™ gÅ‚oÅ›no Å›miać, Tomek - patrzysz w podÅ‚ogÄ™.

​

Polecenie 1:  Spójrz na wybranych ludzi - sprawdź co czujesz gdy na nich patrzysz. Czujesz to co czujesz, dokÅ‚adnie to co czujesz. Możesz czuć wszystkie uczucia.

 

Polecenie 2: Teraz pobawimy siÄ™ w zmianÄ™ postrzegania. BÄ™dziemy patrzeć na ludzi inaczej niż dotychczas. Spójrz na ludzi inaczej, spójrz jak na (wybrany przykÅ‚ad) i poczuj to co czujesz, patrzÄ…c na nich w ten sposób.

 

Teraz popatrz na nich jak na:

  

- ludzi mÄ…drzejszych od ciebie

- ludzi brudnych

- ludzi bogatych

- ludzi biednych

- ludzi obcych

- ludzi groźnych

- wrogów

- przyjacióÅ‚

- kochanków i kochanki

- rośliny lecznicze

- odmianÄ™ owczarków

- postaci z filmu

- postaci z kreskówki

- SÅ‚owaków / Niemców / Anglików / Izraelitów itd.

​

Polecenie 3: Spójrz na nich jak na (wybrany przykÅ‚ad) i zobacz co oni robiÄ… kiedy ty patrzysz na nich w ten sposób.

 

Polecenie 4: Podziel się z partnerem tym co czułeś podczas tej zabawy.

  

W tym ćwiczeniu można sprawdzić wÅ‚asne reakcje na wyobrażenia różnych grup spoÅ‚ecznych lecz również doÅ›wiadczyć, że sama zmiana postrzegania zmienia moje uczucia wobec ludzi, mimo, że ludzie siÄ™ nie zmienili.

 

Ćwiczenie to można wykorzystać na przykład na lekcji historii.

 

Na przykÅ‚ad wybierzmy zasadÄ™, że wszyscy patrzymy na Adama jak na bohatera i przywódcÄ™, a on patrzy na nas jak na ukochane dzieci. Lub patrzmy wszyscy na JudytÄ™ jak na wiedźmÄ™, a ona niech patrzy na nas jak na wrogów. Możemy też podzielić siÄ™. Niech część uczestników zadania patrzy na KasiÄ™ jak na wiedźmÄ™, zaÅ› druga część jak na Å›wiÄ™tÄ…. W ten sposób możemy ucieleÅ›niać sytuacje spoÅ‚eczne z omawianych lektur, tekstów lub wspóÅ‚czesnych wydarzeÅ„ spoÅ‚ecznych.

 

Istotą tego i poprzednich ćwiczeń jest przetłumaczenie teorii opisujących i nazywających świat na doświadczenie cielesne, pogłębiając zrozumienie rzeczywistości.

 

Kotwica 1
Kotwica 2
Kotwica 3
Kotwica 4
Untitled_Artwork (3).jpg
Untitled_Artwork (3).jpg
Untitled_Artwork (3).jpg
Untitled_Artwork (3).jpg
Untitled_Artwork (3).jpg
bottom of page